ЗАВИЧАЈНО УДРУЖЕЊЕ ТОПЛИЧАНА

РЕКА ТОПЛИЦА

ИСТОРИЈА НАШЕ РЕКЕ 

ТОПЛИЧАНИ

ТОПЛИЧКИ УСТАНАК

РЕКА ТОПЛИЦА

Топлица је река која тече кроз централни део Србије. Њен извор се налази на планини Копаоник, близу села Доње Љубиње. Река Топлица пролази кроз градове као што су Куршумлија, Прокупље и Блаце, пре него што се улије у реку Јужну Мораву. Топлица је позната по својим термалним изворима и лековитим својствима воде, те се на њеним обалама налази неколико бања као што су Куршумлијска, Луковска бања које су популарне дестинације за одмор и рехабилитацију. Ова река такође има значајну улогу у историји региона, посебно у периоду српских ослободилачких ратова и 19. веку, када су се на њеним обалама одиграли бројни сукоби. Река Топлица има важност и у културном и фолклорном наслеђу Србије. На њеним обалама су очувани бројни споменици и културни артефакти који сведоче о богатој историји овог региона. Такође, Топлица је инспирација за многе песнике, писце и уметнике који су описивали њену лепотуи значај кроз своја дела. Све у свему, Топлица представља важан природни, кулутрни и туристички ресурс.

ТОПЛИЧКИ ОКРУГ

Топлички округ се налази у јужном делу Србије. Обухвата 4 града, то су: Прокупље, Куршумлија, Житорађа, Блаце. Према попису из 2022. године има 111.813 становника. Седиште округа је град Прокупље. Хисар, брдо изнад Прокупља представља симбол града. Ту су откривени делови средњовековне тврђаве са још добро очуваном кулом коју народ зове Југ – Богданова, по једном од јунака Косовског боја. Храм Св. Прокопија који се налази у близини, грађен је још у X веку, а Латинска црква, из XVI века пример је утицаја католичке културе коју су донели дубровачки трговци у XV и XVI веку. Топлички округ је средње развијени индустријски центар.

 

 

 

ТОПЛИЧКИ УСТАНАК

Био је српски устанак, подигнут у селу Мачковац код Куршумлије, против бугарске и аустроугарске окупације за време Првог светског рата. То је био једини устанак у некој окупираној држави током Првог светског рата. Устанак је трајао од 26. фебруара до 25. марта 1917.

На челу устанка биле су војводе: Коста Војиновић Косовац, Коста Миловановић Пећанац, капетан прве класе Милинко Влаховић, Тошко Влаховић, Јован Радовић.

Јабланички одред војводе Милинка Влаховића победио је Бугаре код Бојника 24. фебруара. Два дана касније у Мачковцу почиње устанак. Куршумлија је ослобођена 28. фебруара, Лебане 1. марта, Прокупље 3. марта а Блаце 5. марта.

 

 

"ЧОВЕК ЈЕ ЈЕДНА МАЛА ТАЧКА НА ЗЕМЉИ, АЛИ ГА ДУША И РАЗУМ ВЕЗУЈУ ЗА НЕИЗМЕРНОСТ. ПЕСНИК КОЈИ НИЈЕ СВИМ СВОЈИМ ТЕЛОМ, ДО СВОЈЕ НАЈНЕВИДЉИВИЈЕ ПОРЕ, ОСЕТИО ДА ТРЕБА ДА СЕ ИЗЈЕДНАЧИ СА БЕСКОНАЧНОШЋУ НИКАДА НИЈЕ БИО ПЕСНИК".

Раде Драинац

Пратите нас

Copyright © 2025 Divi. All Rights Reserved.